as_ar80a1x10ft
as_ar80a1x10ft_2
as_ar80a1x10ft
as_ar80a1x10ft_2
A&S AR80A1X10FT simplex chain 1" (80a-1)
133.59 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 03/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 1 inch; 25,4 mm
  • Weight (kg/m): 2,8 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 80A-1
  • Height: 3
  • Inside width: 15,75 mm
  • Version (chain): Simplex
  • Breaking strength: 55600 N
  • Length (pin): 32,7 mm
  • Diameter (pin): 7,94 mm
  • Thickness (outer plate): 3,25 mm
  • Thickness (inner plate): 3,25 mm
  • Plate height: 24,13 mm
  • Diameter (roller): 15,88 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 6623901118991
  • Supplier number: A&S AR80A1X10FT
Pitch
1 inch; 25,4 mm
Weight (kg/m)
2,8 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
80A-1
Height
3
Inside width
15,75 mm
Version (chain)
Simplex
Breaking strength
55600 N
Length (pin)
32,7 mm
Diameter (pin)
7,94 mm
Thickness (outer plate)
3,25 mm
Thickness (inner plate)
3,25 mm
Plate height
24,13 mm
Diameter (roller)
15,88 mm